KOLORY WE WNĘTRZU

Przykład projektu w którym chciałem zastosować elegancką szarość ścian. 

Rozwiązanie dosyć modne. Klient oczekiwał projektu, który nie znudzi się za szybko. Będzie wyglądał atrakcyjnie po kilku latach użytkowania a wnętrze salonu i kuchni będzie eleganckie.

Szary kolor ścian nadaje się do tego dobrze, bo zbyt szybko się nie zabrudzi więc nie trzeba często malować(odnawiać) poza tym w połączeniu z ciepłym kolorem drewna na podłodze stanowi ciekawe połączenie. Szarość ładnie kontrastuje z brązem drewna co tworzy harmonijną całość. Dodatkowo zastosowałem grafitowe kolory niektórych elementów mebli.

STYL LOFTOWY

Modny od jakiegoś czasu styl loftowy. Oczywiście rzadko zdarza się zlecenie na projekt w typowo loftowym wnętrzu. Mam na myśli pomieszczenie po jakimś warszatacie czy fabryce. Takich obiektów jest mało bo ciągle jeszcze developerzy mogą budować od zera. Kupują działkę i stawiają osiedla. Przez jakiś czas jeszcze tak będzie. 

Są inwestorzy którym podoba się klimat takich wnętrz. Chcą mieszkać w tak zaprojektowanych przestrzeniach. Dzięki modzie na takie projekty wnętrz producenci oferują elementy „loftowe” od mebli przez oświetlenie czy okładziny ścienne.

Myślę, ze przez jakiś czas taki trend będzie się utrzymywał.

 

SZKOŁA PROJEKTOWANIA WNĘTRZ W LUBLINIE

Często słyszę pytanie jak zacząć wykonywać zawód projektanta czy dekoratora wnętrz.

Istnieją kierunki, które przygotowują absolwentów do tego zadania.

Przykładem może być Lubelska WSPA. Kierunek Projektowanie Wnętrz na tej lubelskiej uczelni pozwala uzyskać podstawy aby rozpocząć projektowanie i zająć się tym zawodowo.

Oczywiście samo skończenie studiów to trochę za mało aby swobodnie poruszać się w tym zagadnieniu. Niezbędne będzie samokształcenie i zdobywanie doświadczenia w pracowniach które działają na rynku dłuższy czas. Z doświadczenia pamiętam, że osiągnięcie obecnego poziomu wymaga wykonania wielu projektów wnętrz pod okiem osoby doświadczonej. Tylko w takim wypadku nauczymy się unikać błędów projektowych.

Wspomniana uczelnia www.wspa.pl

MODA WE WNĘTRZACH

Inwestorzy często pytają mnie czy wykonany projekt będzie wpisywał się w aktualną modę.

Odpowiedź jest niby banalna.

Trudno zaprojektować coś co jest zupełnie niemodne. Tak, ale realizując wnętrze według sporządzonego projektu wnętrz użytkujemy go kilka a czasami kilkanaście lat. O tym często zapomina się w momencie podejmowania decyzji wstępnych.

Może wobec tego modne wnętrza wymagają zmian co dwa, trzy lata? To byłoby trudne z oczywistych powodów. Więc może nie przejmować się aktualnymi modami, trendami, tylko projektować wnętrza funkcjonalne i ponadczasowe. Funkcjonalne to one muszą być zawsze bo to podstawowy warunek. Czy możemy jednak zrobić coś co będzie wyglądało świeżo za kilkanaście lat?

Zastanawiając się nad tymi pytaniami warto przypomnieć sobie jak modne są dzisiaj meble wymyślone w latach 50 i 60 tych.

DEKORACJE WNĘTRZ

Bardzo często możemy oglądać zdjęcia wnętrz, w których jest mnóstwo dodatków i dekoracji. Do tego zaprojektowano je wykorzystując cały arsenał dostępnych środków. Kolorowe tapety na ścianach połączone z różnymi fakturami ścian. Wzorzyste tkaniny obiciowe na meblach a do tego pstrokate poduszki . Na półkach wątpliwej urody figurki i pamiątki z podróży (te szczególnie).

Zawsze zastanawiam się w takich wypadkach dlaczego to nie przeszkadza mieszkańcom. Jak mogą czuć się dobrze w takim mieszkaniu. Jak można uspokoić się po długim dniu pracy, siadając na wzorzystej kanapie i patrzeć wątpliwej urody arabeski na drzwiach szafy.

Ten przytłaczający nadmiar wszystkich dodatków ma bardzo negatywny wpływ na naszą psychikę. Przychodzimy rozdrażnieni po pracy do domu a tu kolejne bodźce do zdenerwowania.

Umiar jest wskazany w różnych dziedzinach naszego życia, ale przywiązanie do kulturowych nawyków silniejsze. Zbieramy przedmioty niepotrzebne i eksponujemy wszędzie nie zastanawiając się czy jest to ładne i czy nie za dużo tego wszystkiego.

Często wydaje mi się, że rolą projektanta jest redukowanie elementów dekoracyjnych, które inwestor z upodobaniem nam podsuwa i zachwala. To trudny temat czasem można kogoś urazić, ale próbować warto. Z korzyścią dla zamawiających projekty.

ARCHITEKT WNĘTRZ LUBLIN

Czy architekt wnętrz jest jeszcze do czegoś przydatny? W każdym większym sklepie z wyposażeniem łazienek widzimy duży napis – projekt łazienki gratis. Idziemy do “salonu z kuchniami” czyli sklepu z meblami kuchennymi. To samo. Projekt gratis. Duże sklepy sieciowe z meblami – projekty gratis.

Gratis, czyli, że ktoś coś za darmo chce oddać? Oczywiście że nie za darmo. Tak naprawdę świadomy klient wie, że ktoś ten projekt musi wykonać, czyli trzeba mu za to zapłacić. No to zaczyna być podejrzane. Bo zaraz okazuje się, że ów projekt to tak naprawdę tylko puste hasło. Chodzi o przyciągnięcie klienta i jest to w dobie wolnego rynku całkowicie oczywiste. Tylko czy można nazwać to projektem?

Tu nasuwa się kolejne pytanie. Czy można zrobić osobno projekt kuchni  w firmie kuchennej potem udać się do salonu łazienek i poprosić o projekt łazienki. Po tem już tylko do dużej sieci meblowej i mamy CAŁOŚĆ. No nie do końca. Bo nie da się zrobić projektu wnętrza robiąc go wyrywkowo, po kawałku bez całościowego spojrzenia na przestrzeń. Przecież mieszkanie, dom czy biuro to jedna przestrzeń w której wykonujemy określone czynności spędzamy czas i dobrze jak możemy w nim wypocząć.

Takie projekty wnętrz wykonywane przez firmy handlujące elementami wyposażenia są najczęściej obficie wyposażone w elementy, którymi dana firma handluje. Sam pamiętam projekt łazienki wykonany przez firmę handlującą płytkami. Glazura była zaprojektowana również na….suficie.

To o czym napisałem skłania do refleksji, czy nie byłoby w efekcie taniej zatrudnić architekta wnętrz , który zrobi projekt kompleksowy w którym wszystkie elementy będą do siebie pasować, a glazura nie koniecznie bedzie na suficie. Chociaż…