Projekt salonu – z pozoru wydaje się być łatwa i banalną sprawą. Musi posiadać zarówno funkcję wypoczynkową oraz część jadalnianą, a coraz częściej również stanowić strefę sypialnianą. Przysłowiowe schody zaczynają się gdy chcemy zaprojektować salon, tak aby pogodził potrzeby wszystkich domowników i był odzwierciedleniem naszych marzeń. Czy salon powinien być przestronny czy tez minimalistyczny? Czy warto zdecydować się na salon z aneksem kuchennym czy też może z wyspą? To częste pytania jakie zadają klienci. Firma Arte-Projektowanie Wnętrz wychodzi zawsze naprzeciw Państwu i indywidualnie projektuje wnętrza, tak aby sprostać każdym, nawet najbardziej wymagającym projektom.  Skontaktuj się z nami i przekonaj.

Jak zaprojektować salon?

Salon często nazywany pokojem dziennym to zdecydowanie serce domu – miejsce które scala wszystkich domowników, wspólny mianownik dla wszystkich mieszkańców gdzie życie codzienne po prostu się toczy. W przypadku dużych, przestronnych salonów nie musimy się gimnastykować i zastanawiać jak wszystko pomieścić. Więcej kombinacji i pracy musimy włożyć w mniejszy salon który pełni kilka funkcji. Jak zatem wydzielić strefy w pokoju dziennym? Jak funkcjonalnie podzielić przestrzeń w salonie? Poniżej kilka złotych rad.

 

wydzielenie stref w salonie

1 Ważna zasada – aby salon był dla nas funkcjonalny. Musimy tak zaaranżować pokój dzienny aby wydawał nam się przestronny, nie przytłaczał. Warto dokładnie przemyśleć rozplanowanie przestrzeni i wydzielić poszczególne strefy tak, by zachowywały one maksimum funkcjonalności. Wydzielając poszczególne strefy w pokoju dziennym pamiętajmy, że każda z nich powinna być wyznaczona w taki sposób, aby całość idealnie ze sobą współgrała, nie zakłócając w żaden sposób swoich funkcji. Strefa kuchenna czy jadalniana, część wypoczynkowa czy strefa z kącikiem do pracy – muszą być rozplanowane tak, aby żadna z nich nie naruszała funkcjonalności części sąsiadującej. 

2 Druga ważna zasada to odpowiednie wydzielenie ścieżek komunikacyjnych, tak abyśmy mogli się po nim swobodnie i bez zakłóceń poruszać. Są to przestrzenie, które umożliwiają nam swobodny dostęp do każdej strefy. Warto wyznaczyć je tak, aby były w miarę proste i niezastawione meblami. Przyjmuje się, że te najczęściej uczęszczane ścieżki powinny mieć co najmniej 100-120 cm szerokości. Wówczas dostęp do każdej ze stref będzie wygodny, a rozplanowanie przestrzeni będzie wyróżniała wyjątkowa funkcjonalność.

Rozstawienie mebli

Meble zdecydowanie stanowią element który pozwala nam wyodrębnić pewne strefy w pokoju dziennym, z zachowaniem poczucia jedności pomieszczenia. Idealnie nam posłużą do tego niskie komody, gablotki, szafki, konsole – które nie przytłaczają wnętrza a zdecydowanie cieszą oko. Królową mebli jednak która zasadniczo wydziela nam strefę w salonie pozostaje nadal sofa. Umieszczenie jej na granicy salonu i kuchni, funkcjonalnie i wygodnie wyznaczy ich powierzchnię.

projekt salonu a kolorystyka

Kolejna metoda na wyodrębnienie stref w salonie to gra kolorów. Warto konkretne barwy podporządkować konkretnym strefom pokoju dziennego. W praktyce możemy ścianę za sofą, która jest wyznacznikiem strefy wypoczynkowej we wnętrzu, pomalować barwą nieco ciemniejszą od ścian ją otaczających. Stosując metodę kolorystycznego rozróżnienia stref, bardzo łatwo jest jednak przesadzić z kolorem. Dlatego nie używajmy wielu zróżnicowanych barw, ponieważ możemy wprowadzić do wnętrza pokoju dziennego niepotrzebny chaos.

wydzielenie stref za pomocą podłogi

Bardzo dobra opcję stanowi wyodrębnienie konkretnych stref poprzez zastosowanie zróżnicowanej posadzki. Użycie przeróżnych materiałów, daje nam możliwość na wizualne wyodrębnienie funkcjonalnych części w salonie. Efektownie zaprezentują się np. kafelki wyłożone w części kuchennej, które zestawimy z drewniana podłogą w części salonowej.

Chcąc w bardziej wyraźny sposób wyznaczyć strefy w salonie, możemy zdecydować się także na wyodrębnienie ich za pomocą regału pełnego, czy też w wersji lżejszej – o formie ażurowej. Pomysłowym rozwiązaniem, choć takim, które wymaga zdecydowanie więcej „zachodu” będzie odgrodzenie kolejnych stref w pokoju dziennym szklanymi ściankami czy drzwiami przesuwnymi. Te, efektownie odgrodzą wnętrza i zniwelują hałas, jednak mogą sprawić, że wnętrze wyda się wizualnie mniejsze i przytłaczające.